Do wyboru, do koloru

28 lip, 2011  |    Temat: Dachy, Gonty bitumiczne, Więźba dachowa

Gonty mocuje się do sztywnego poszycia, które musi mieć równą i gładką powierzchnię. Wszelkie załamania i uskoki odzwierciedliłyby się bowiem na powierzchni.
Powlekane metalową folią sprawiają, że dach wygląda na przykład, jakby wykończono go miedzią.

Do wyboru, do koloru
Gonty tradycyjne – pojedyncze arkusze mają wymiary 100 x 32-35 cm. Ich grubość to około 5 mm. Na 1 m2 pokrycia potrzeba siedem-osiem arkuszy. Od wierzchniej strony mają fabrycznie naniesione pasy kleju. Dzięki temu poszczególne rzędy arkuszy zostaną wzajemnie sklejone i uszczelnione.
Mogą się różnić nie tylko kształtem wycięć, ale też rodzajem posyp-ki (mineralna, ceramiczna z naturalnego łupku) i jej barwą. Posypka zapewnia atrakcyjny wygląd, ale również zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV.
Gonty powlekane metalem – najbardziej ekskluzywne rodzaje gontów nie są wykończone posypką, lecz powleczone cienką folią miedzianą lub tytanowo-cynkową. Po ułożeniu dają znakomity efekt – pokrycie wygląda jak wykonane z blachy miedzianej lub tytanowo-cynkowej. Niestety, gonty takie są wielokrotnie droższe od tradycyjnych.

Przygotowanie podłoża
Nie może ono mieć żadnych nierówności. Jest to więc z reguły sztywne poszycie z impregnowanych desek o szerokości nieprzekraczającej 15 cm i grubości około 2,5 cm łączonych na wpust i wypust lub z wodoodpornych płyt OSB 3 grubości 19 mm łączonych w identyczny sposób. Można też zastosować płyty ze sklejki wodoodpornej grubości 12 mm.
Rozstaw krokwi lub łat pod sklejkę powinien wynosić nie mniej niż 45 cm, natomiast płyty OSB powinny się opierać na co najmniej trzech krokwiach.